O nas (PL)

Fundacja „Białorusini w Łódzkim” pojawiła się jako inicjatywa nieobojętnych Białorusinów, mieszkających w Łodzi po wiadomych wydarzeniach z sierpnia 2020 roku.

Początkowo to było tylko zgromadzenie, diaspora. Sami byliśmy zszokowani ilu nas było: dobrych, nieobojętnych, gotowych pomagać swoim rodakom, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji. Nawet nie podejrzewaliśmy ile w nas siły i chęci nieść pomoc innym, którzy nieraz potrzebują tylko rady, niekiedy pomocy materialnej.

Zaczynaliśmy od pikietów solidarnościowych z Białorusinami, którzy walczą na swojej ziemi, z zaangażowaniem Polaków do tego, co się dzieje u ich sąsiadów. Dalej była potrzebna pomoc dla tych, którzy uciekli z Białorusi od reżymu, a my nie mogliśmy stać z boku i biernie obserwować.

Dużo rzeczy było niemożliwych do wykonania bez zaangażowania środków finansowych, tak właśnie powstała nasza Fundacja, zgodnie z wymogami i prawem polskim.

Za te niecałe pół roku, co istnienia Fundacji, była wykonana ogromna praca.

— dla uchodźców, którzy przyjechali do Polski, była przedstawiona pomoc w różnym zakresie. Były to konsultacje prawne, leczenie, pomoc w legalizacji pobytu na terenie Polski.

Ludzie potrzebowali pomocy w odbudowie życia praktycznie od zera: znaleźć mieszkanie, pomóc ze znalezieniem pracy, a czasami nawet pomóc z ubraniami.

— organizowane bezpłatne kursy języka polskiego

— studenci z programu stypendialnego Kalinowskiego przez wstrzymanie wypłat stypendium skorzystali z pomocy żywnościowej

— jesteśmy obecni w lokalnej prasie i telewizji. Opowiadamy Polakom o Białorusi, Białorusinach i pomocy, którą potrzebujemy. O nas powinni wiedzieć!

— regularnie przez miejscowych Białorusinów organizowane są akcje i spotkania, montują się filmiki dla przyciągnięcia uwagi w dobie koronawirusa, kiedy nie ma możliwości spacerowania centralnymi ulicami miasta z flagami. Zawsze pamiętamy o tych, którzy zostali w okupowanej Białorusi!

— wsparcie informacyjne Białorusinów w Łodzi. Każdy problem, każde pytanie. Czy to jest poszukiwanie rosyjskojęzycznego lekarza, nie wiesz, gdzie zrobić tłumaczenie lub gdzie się zwrócić dla otrzymania PESELu – grupy na Facebooku lub Telegramie, a nawet nasza strona internetowa służą źródłem wiedzy i odpowiedzi na pytania o życiu w Łodzi.

To tylko znikoma część tego, co było już zrobione i zupełnie nic w porównaniu z tym, co planujemy zrobić. A planujemy o wiele większe projekty i przedsięwzięcia, między innymi stworzenie agencji pracy.

To znaczy, że Fundacja rośnie i rozwija się w ogromnym tempie.

Co to znaczy dla Białorusinów w Łodzi? To, że jesteśmy, jesteśmy tutaj! Razem jesteśmy siłą!!!!